Зона турбулентності - неприємність, яка трапляється практично в кожному польоті: недосвідчені пасажири нерідко відчувають страх при виникненні легкої трясучки, а вона дійсно лякає, якщо ви знаходитесь високо над землею.
Але загрози для життя така ситуація не несе: все, що потрібно від авіатуриста – заспокоїтися і без побоювань продовжити подорож, адже тряска закінчиться за кілька хвилин.
Як і чому виникає турбулентність?
Турбулентність дуже схожа на їзду по вибоїстій дорозі або хитавицю в морі: вона викликає не найприємніші відчуття у пасажирів і є коливаннями літака, викликані зустрічними повітряними течіями.
Авіалайнери часто потрапляють до таких вихрових потоків, тому попередження про можливу турбулентність звучать перед кожним польотом, незалежно від його тривалості та напрямку.
З зоною турбулентності можна зустрітися в різних умовах, наприклад:
- При проходженні крізь купові хмари, коли потоки повітря різко вдаряють у крила літака. Шаруваті, низькі хмари таких явищ не викликають, вони найчастіше спокійні;
- Потрапляючи в грозовий фронт. По можливості літаки оминають їх, зазвичай це вдається.
- При посадці, коли лайнеру заважають сильні бічні вітри;
- У гірській місцевості, причому чим ближче до гір, тим сильніше.
Турбулентність може виникати і за ясного неба: подібні явища спрогнозувати практично неможливо. А ось із штучною трясучкою лайнерам допомагають боротися диспетчери. Вона з'являється, якщо не дотримуватися безпечної дистанції в повітрі. Потрапити в супутній струмінь попереду літака, що летить, досить небезпечно, це загрожує відключенням автоматики і вимагає швидкої реакції пілота.
Турбулентність: категорії та особливості
Під час турбулентності у пасажирів часто виникає відчуття, що літак падає, а потім підскакує на крутій вибоїні. Насправді це ілюзія, викликана високою швидкістю, адже при «трясучці» висота змінюється всього на кілька метрів.
Залежно від інтенсивності, турбулентність може бути слабкою, середньою і сильною. Найкомфортніша – слабка: вона практично не відчувається, у той час як за середньої, пасажир навряд чи зможе спокійно поїсти чи випити кави. Найчастіше сигнал «пристебнути ремені» з'являється за середнього ступеня, а ось сильна загрожує не лише дискомфортом, а й втратою управління.
Проте турбулентність сильної інтенсивності практично не зустрічається: щоб її обійти диспетчер та пілот ретельно вивчають метеокарти та стежать за показаннями радарів. Найчастіше це вдається, але якщо обійти зону сильної тряски не виходить, лайнер йде на запасний аеродром або незначно змінює курс.
Правила поведінки в салоні літака: що робити, якщо ви потрапили до зони турбулентності?
Зона турбулентності – стандартна обставина, а тому зовсім не лякає досвідчених пілотів та досвідчених туристів. Як правило, відсутність «болтанки» в польоті менш ймовірна, ніж її присутність, тому її вважають щоденною рутиною.
Для пасажира проходження таких зон абсолютно безпечне, але якщо вас попередили про турбулентність, то варто:
- Виконати всі вказівки бортпровідників, головне завдання яких, забезпечити комфорт та безпеку пасажирів у салоні;
- Не підводитися зі свого місця;
- Не стояти і не ходити в проході, адже з погано закритого ящика може ненароком вивалитися ручна поклажа.
Уникнути таких незручностей навряд чи вдасться, але якщо страх не залишає вас, то пам'ятайте: трясти у повітрі буде лише кілька хвилин. Розслабтеся і насолоджуйтесь польотом, але не забувайте пристебнути ремені!