Закарпаття – колоритний регіон, що розташований у західній частині України, на південно-східних схилах Східних Карпат. Місце унікальне, тож захоплення Закарпаттям цілком виправдане. Тут неймовірно красива, немов казкова, природа – гірські схили, вершини, долини, озера, тисячі річок та струмочків чудово виглядають у будь-яку пору року. Також регіон багатий на історичні та архітектурні пам'ятки. Одним словом, відпочинок на Закарпатті проходить у тому ідеальному ракурсі, який представляє для себе кожний турист.
Особливості відпочинку у Закарпатті
Через природні особливості, відпочивати в Закарпатському регіоні можна весь рік. Навесні та восени переважають прогулянки в гори на велосипедах, влітку лідируючі позиції займають піші прогулянки та трекінги, купання в мінеральних джерелах та різноманітні активні види відпочинку, а взимку Карпати дозволяють поринути в атмосферу гірськолижного відпочинку та термальних басейнів.
Пам'ятки Закарпаття є цілою колекцією абсолютно несхожих одна на одну пам'яток природи та архітектури. У певні періоди регіон входив до складу різних країн, що яскраво позначилося на його історико-архітектурній спадщині. Наприклад, найбільш привабливими для туристів є закарпатські замки – Паланок та Невицький. Вони не тільки мають багату історію, а й оповиті аурою таємничості, створеної завдяки цікавим переказам та легендам.
Оленяча ферма
За 10 кілометрів від села Іза у Хустському районі розмістилася унікальна ферма, єдина в Україні, де вирощують плямистих оленів. Сюди, у 80-ті роки ХХ століття їх завезли не з туристичною метою. Спочатку підприємці припускали, що з рогів оленів можна буде видобувати цінний медичний компонент, який на той час користувався величезною популярністю. Але потреба у такому вигляді бізнесу зникла, а олені, завезені на Закарпаття з далекого Калінінграда, залишилися жити на фермі та радувати туристів.
На сьогодні гості ферми можуть побачити понад сотню лісових красенів. Горді стрункі олені не проти завести знайомство з туристами, якщо у них є ласощі у вигляді сухариків або яблук. Деякі тварини на знак вдячності дозволяють погладити себе або доторкнутися до рогів.
Особливості відвідування:
- найчастіше олені виходять із лісу вранці та ввечері, тому краще приїжджати на ферму близько сьомої-восьмої ранку та вечора;
- тут немає гідів та екскурсійних програм – на туристів чекає просто захоплююча прогулянка.
Озеро Синевир
Найбільше за площею (4-5 га) та глибоке (8-10 м) українське високогірне озеро Синевир наповнило водою улоговину в Карпатських горах на висоті майже тисяча метрів. Це сталося у післяльодовиковий період, близько 10 тис. років тому.
Першою причиною, через яку сюди приїжджають туристи, стала незаймана природа. Величні гори, високі ялини та прозора синя вода озера дарують спокій та викликають захоплення. Посередині Синевиру знаходиться острівець, що нагадує око, через що озеро набуло другої назви – Морське око.
Пропонуємо переглянути ТОП природних пам'яток України
Друга причина популярності озера наповнює екскурсію таємничістю – це безліч легенд та переказів, пов'язаних із походженням водойми та життям місцевих жителів. Слухати такі розповіді – окреме задоволення. Чим ще зайнятися на озері?
- відвідати заклади, де смачно готують традиційні закарпатські страви;
- половити форель;
- покататися озером на справжніх плотах;
- здійснити піший трекінг, велосипедну чи кінну прогулянку.
Термальні басейни Закарпаття
Гарячі джерела, термальні басейни та ванни Закарпаття вважаються рідкісними у світі природними ресурсами, які були популярними за всіх часів. У чому користь термальних вод? Підвищена температура води активує захисну систему організму, у результаті зміцнюється імунітет людини.
У термальних комплексах надаються супутні спа-послуги та додаткові пропозиції, що роблять відпочинок корисним та насиченим емоційно. Наприклад, багато позитивних відгуків отримали чани у Лушморах.
Найпопулярніші термальні джерела розташовані у наступних населених пунктах:
- Берегове – сірководневі;
- Довге - йодобромні;
- Мукачеве – сульфатні;
- Велятино – хлоридно-натрієві та борно-бромні;
- Косино – хлоридно-натрієві.
Замок Паланок
Найдавніша в Україні фортеця, зведена в Мукачеві на невеликій горі вулканічного походження. Розташувалася вона в центрі рівнини, що в ХІ столітті було справжньою катастрофою у військово-оборонному плані. Місцевому населенню довелося штучно підняти гору, щоб вороги не мали можливості захопити фортецю. Паланком називався дубовий частокіл, що оточує територію замку. Звідси й походить звична сьогодні назва пам'ятки.
Екскурсія замком триває приблизно 2 години. Туристи мають можливість:
- розглянути замок та його цікавості;
- послухати легенди та історію;
- ознайомитись з різними експозиціями;
- прогулятися по підземеллю;
- купити сувеніри;
- продегустувати місцеву кухню в кафе біля замку та вино у винному льоху.
Ужгородський замок
Ця історико-архітектурна пам'ятка Закарпаття височить на Замковій горі в Ужгороді. У ІХ столітті замок згадується як дерев'яна оборонна споруда, але зі зростанням його ролі в краї будівлю було укріплено і розбудовано. Сьогодні туристи можуть переконатися у масштабах будівництва тих часів, оцінивши стіни завтовшки 5 метрів та висотою 10 метрів.
У замку два поверхи та 40 приміщень, найкрасивіша каплиця та підземелля, наповнені таємницями. Для туристів у підземеллі обладнано дегустаційну винну залу.
Також на території Ужгородського замку цікаво:
- переглянути фундамент церкви Святого Георгія;
- численні скульптури;
- відвідати краєзнавчий музей, де зібрані унікальні артефакти та створені оригінальні експозиції, що яскраво демонструють історію міста та регіону.