Неаполь розташувався в Південній Італії, де мальовнича місцевість, синє море та велика кількість пам'яток стали візитівкою міста ще в ті часи, коли його уподобали для відпочинку великі правителі Римської імперії. Можна тільки уявити, скільки історичних та архітектурних пам'яток знаходиться у Неаполі, якщо його існування почалося на зорі нашого тисячоліття.
У цьому італійському місті спокійна обстановка, немає шаленого руху мегаполісу, хоча сам Неаполь третій за величиною в країні, і в будь-яку погоду, пору року і навіть примхливий настрій гостей він готовий запропонувати такі варіанти відпочинку, які ніколи і ніде не повторяться.
Коротка історія Неаполя
Усі ефектні пам'ятки Неаполя зобов'язані своєю появою вікової історії існування міста. Як зазначають історики, його заснували 470 р. до н. е. стародавні греки, не задумуючись над назвою - Neapolis (Нове місто). Активна торгівля швидко призвела до процвітання населеного пункту та появи бажаючих привласнити його собі. У 326 р. Неаполь захопили римляни, але уряди уклали договір про створення конфедерації, що тільки покращило економіку міста та справило позитивний ефект на всі сфери життя.
У 542 р. місто захопили вестготи, прогнати варварів допомогла Візантія, після чого Неаполь змушений був підкоритись їй і увійти до складу Сицилійського королівства.
Розквіт міста припав на XIII ст., коли правив Карл I Анжуйський. У цей час з'явилися шикарні знамениті пам'ятки культури, архітектури та мистецтва, художні та літературні твори.
Після передачі трона Альфонсо Арагонському місто, як і раніше, залишалося перлиною регіону, а ось прихід до влади Карла VIII та його нащадків був схожий на відверте пограбування. Населення страждало від непомірного тиску, а все, що мало якусь цінність, з дозволу короля вивезли з міста з метою наживи.
Лише із середини XVIII ст. Неаполь розпочав своє поступове відродження: проведено передові реформи та з'явилися унікальні роботи ремісників. Знадобилося кілька десятиліть, щоб місто повернуло собі гучне ім'я міжнародного центру торгівлі та побудувало неповторні шедеври архітектури, переважно палаци, площі, затишні вулиці та першу в Європі обсерваторію.
З 1860 р. місто стало частиною Італії, що тільки утворилася, і розвивалося разом з усією країною. Як і всі він пройшов етапи промислової революції, Першу світову війну, Другу світову, під час якої дуже постраждав від авіаударів американських винищувачів. Далі йшли десятиліття відновлення.
Сучасний Неаполь постає в очах туристів чарівним стародавнім містечком з масою визначних пам'яток та запаморочливою природою.
Найцікавіші пам'ятки Неаполя
Королівський палац у Неаполі
Класична резиденція династії Бурбонів XVII ст. Палац будували 15 років – шедевр вражає масштабами та внутрішнім багатством. Благоустроєм інтер'єрів, дизайном та окрасою приміщень майстри займалися цілих 5 років, зате зараз туристи із захопленням:
- гуляють у дворі резиденції;
- розглядають експонати у Музеї історичних апартаментів;
- колекції картин;
- Національну бібліотеку;
- проводять час у галереї Умберто I, що розташована на території.
Розкіш палацу неможливо описати і навіть передати на світлинах. Цю пам'ятку рекомендується відвідувати особисто.
Національний археологічний музей
Будівля музею була побудована в 1615 р. Тоді вона виконувала роль одного з корпусів університету, а в наступному столітті тут вирішили зберігати всі артефакти та цінності, зібрані в регіоні, і особливо у присипаних шаром попелу Везувія Помпеях та Геркуланумі. У 1860 році музей став Національним. До уваги відвідувачів доступні:
- різні композиції артефактів;
- скульптури;
- фрески;
- мозаїки;
- картини;
- єгипетська експозиція;
- монети;
- зброя;
- коштовності та ін.
Вулкан Везувій
Відомий у світі вулкан, виверження якого відбулося в 79 р. Його попелом засипало прилеглі населені пункти, серед яких опинилися Помпеї, Стабія та Геркуланум. Загинули тисячі людей, у містах, під попелом, усе залишилося в такому вигляді, наче хтось невидимий натиснув на паузу.
Висота вулкана становить 1281 м, на глибині від 3 км у ньому досі хлюпає магма, будь-якої хвилини готова прямувати через кратер назовні. Туристам дуже подобається ця пам'ятка. Тут гарна різноманітна природа, заповідна зона і на повну гуляє фантазія. Піднятися до кратера можна лише пішки, порівняно регулярні невеликі виверження постійно знищують підйомники.
Замок Кастель-Нуово
Будівництво замку почалося 1279 р. Роботи тривали три роки, а після відкриття Карл Анжуйський остаточно зробив Кастель-Нуово своєю резиденцією. Цікаво побачити:
- три вежі;
- тріумфальну арку;
- Зал баронів.
Замок зміг вистояти у багатьох війнах та битвах, був надійною фортецею міста, центром політичних звершень та просто гідним витвором архітекторів. У ХХ столітті його офіційно визнали історичною пам'яткою Неаполя, але до 2006 р. у будівлі все ще засідала міська рада та вирішувалися важливі для міста справи.
Кастель-дель-Ово
Замок побудований на крихітному острові Мегаріда в 1139 р. Історики змогли довести, що раніше на місці замку був ранньохристиянський монастир. За весь свій період існування Кастель-дель-Ово змінився в архітектурному плані – його руйнували війни та конфлікти, відбувалися перебудови, реставрації, але правило про збереження споконвічної будівлі фортеці діяло за всіх часів. Не дивно, що визначна пам'ятка була і резиденцією, і фортецею, і місцем зберігання коштовностей. Має кілька цікавих легенд.
Замок з'єднується з материком мостом, є оглядові майданчики та приголомшливі краєвиди навколо.
Оперний театр Сан-Карло
Театр побудований в 1737 р. Він є одним із найстаріших у Європі, величним та багатим символом свого міста. Зала театру розрахована на 3 тис. місць. Розкішний інтер'єр виконаний у синьому та золотому кольорах, а характеристики акустичної системи складають конкуренцію сучасним дорогим винаходам.
У 1816 р. у театрі була пожежа, що призвело до зміни первісного вигляду. Реставрації проводилися ще кілька разів, проте розкіш та масштаби пам'ятки не порушені до сьогодні.
Музей Каподімонте
Художній музей Неаполя, в якому зібрані оригінальні колекції відомих авторів: Белліні, Боттічеллі, Гойї, Рафаеля, Тіціана та ін. Продумана будівля музею була збудована за наказом Карла VII у неаполітанському стилі – теракотові стіни та сірий декор. Усередині багато кімнат, акцент серед усіх колекцій зроблено на мистецтво Ренесансу та Середньовіччя:
- картини;
- колекції порцеляни;
- скульптури.
Площа Пьяцца-дель-Плебісцито
Величезна за мірками Неаполя площа Плебісциту розташована майже біля затоки. З усіх боків її оточують палаци різних епох, базиліка св. Франциска, опера, монастир, кафе. Визначна пам'ятка з'явилася на початку XIX ст., щоб тут можна було вихваляти великого Наполеона, але актуальність мети була втрачена, тоді як площа залишилася радувати майбутні покоління чистотою, простором та історичною складовою.
Галерея Умберто І
1890 р. король Умберто вирішив побудувати галерею у стилі неокласики – восьмикутний хрест із розкішним фасадом та безліччю колон, прикрашених скульптурами. Сама галерея представляє собою криті скляним дахом дві вулиці, підлога яких прикрашена мозаїкою зі знаками зодіаку. Визначна пам'ятка справно функціонує і не втрачає значення в житті міста. Мешканці та гості із задоволенням гуляють магазинами, відвідують кафе торгового центру, часто приходять сюди на концерти та інші заходи.