Сонячне та привітне місто Батумі завжди зустрічає своїх гостей переливами сучасних та традиційних мотивів, які втілені буквально скрізь – в архітектурі, місцевому колориті та різних сферах життя. Для туристів тут багато цікавих занять, одним з яких у всі часи залишалася дегустація страв традиційної грузинської кухні.
Пам'ятки Батумі уособлюють історію міста. Обов'язковими до відвідування стали фортеця Гоніо, Батумський бульвар, вишуканий ботанічний сад і багато інших місць, що запам'ятовуються, створюють правильне враження про менталітет і цінності населення цього регіону.
Коротка історія Батумі
Мальовничий Батумі розташувався на узбережжі Чорного моря. Це столиця Грузії з кавказьким колоритом, який не має порівнянь з іншими містами. Але є в нього одна важлива особливість – багатонаціональність населення, яке проживає у столиці. І євреї, і вірмени, і азербайджанці, разом з іншими національностями, створили в Батумі великі громади, цілком дружні між собою.
Історія міста починається за часів Арістотеля, який згадує населений пункт під назвою Батус. Історики вважають цю назву варіантом-оригіналом сучасного Батумі, яке в результаті зміни епох набуло нового звучання. До речі, у перекладі з грецького «батос» позначає «глибокий», а Чорне море біля берегів міста справді глибоке і сьогодні, що є ідеальною характеристикою для порту.
Розвиток Батумі йшов швидкими темпами. В 1547 він потрапив під владу Османської імперії, залишаючись під її впливом ще близько 300 років. Звільнення від мусульманської облоги відбулося при активних військових діях з боку грузинської та російської армії, але місто так і залишилося трохи турецьким, зі значною перевагою споконвічної грузинської та загальнокавказької культури.
Основною причиною економічного процвітання Батумі був величезний порт. Його часто називали «воротами в морі», бо цей напрямок мав високу популярність серед країн регіону. Згодом у місто провели залізницю з Баку для транспортування азербайджанської нафти.
Нафтопереробна промисловість стала основною сферою капіталовкладень та отримання високих фінансових доходів у столиці Грузії. Опускаючи періоди революцій та воєн, подолавши епоху СРСР, у ХХI столітті Батумі став сучасним містом. Його новітні архітектурні будівлі та пам'ятники відверто дивують вишуканими техніками та поєднаннями, а комфортний стан, що всюди супроводжує гостей, сприяє радості та легкості.
Цікаві місця Батумі
Ботанічний сад
Був створений у 1880 році ботаніком Андрієм Красновим за 9 км від Батумі. Йому хотілося, щоб субтропічні рослини адаптувалися до місцевого клімату та стали окрасою регіону. Ботанік не помилився зі своїм задумом: сьогодні в ботсаду налічується близько 5 тис. видів нереально красивих і ароматних рослин, що представляють флору різних країн. Прогулянка садом дарує незвичайні відчуття, а доповнює її чудовий вид на Чорне море.
Фортеця Гоніо
Околиці Батумі можуть здивувати не лише сучасними шедеврами архітектури. У місті розташований унікальний археологічний комплекс – фортеця Гоніо. Вона вважається найстарішою кам'яною спорудою в країні і відноситься до періодів починаючи від бронзового віку і продовжуючи Античність і Раннє Середньовіччя. Археологи підтвердили, що в давнину на території фортеці розташовувався оборонний бастіон.
Сьогодні можна розглянути земляні вали, залишки фортеці, а в музеї можна оцінити всі знахідки, виявлені під час розкопок.
Башта Алфавіт
Ще одна сучасна пам'ятка родом із 2012 року. Прозору будівлю висотою 130 метрів по всій висоті обвивають так звані стрічки, на яких прописані літери грузинського алфавіту. Башту часто порівнюють з ажурним плетінням, особливо коли ввечері спалахує підсвічування. Поруч із вежею також чимало цікавостей:
- колесо огляду;
- причал із прогулянковими катерами;
- торгові намети із вуличною їжею;
- майданчики для роликів, машинок та ін. розваги.
Площа Європи
Центральна площа столиці, що має особливий розпізнавальний знак – статую Медеї із Золотим Руном. Ще тут є гарний фонтан, між струменями якого приємно гуляти у літню спеку. Взимку на площі встановлюють велику ялинку, а навколо неї з'являється справжнісінький різдвяний ринок.
Батумський бульвар
У 1881 році губернатор міста вирішив побудувати красивий бульвар, яким буде приємно гуляти біля Чорного моря. Починається він у Старому місті, де височить маяк, упираючись в аеропорт. Тут є все, що потрібно для розслабляючої прогулянки:
- зони відпочинку;
- кафе;
- бари;
- лавки;
- скриньки;
- сувенірні лавки.
З одного боку хвилюється Чорне море, з іншого височіють досконалі архітектурні творіння століття інформаційних технологій.
Статуя Алі та Ніно
Вражаюча інсталяція, що складається з фігур чоловіка та жінки. Вони спочатку йдуть назустріч один одному, потім знову розходяться, повторюючи цикл кожні 10 хвилин. Висота фігур дорівнює 7 метрів. Матеріали виготовлення – металеві пластини. У момент з'єднання фігур пластини входять одна в одну, перетворюючись на одне тілосплетіння.
Канатна дорога Арго
Довга канатна дорога сполучає набережну біля Чорного моря та гору Ферія. Дев'ять кабінок атракціону абсолютно нові, сучасного комфортного формату. Усі бажаючі можуть без проблем та страху помилуватися ідеальними краєвидами, що відкриваються з висоти розташування канатної дороги. Посадка здійснюється на міні-станції по вулиці Гогебашвілі, також можна відпочити в кафе, розглянути маленьку церкву і придбати пам'ятний сувенір у лавці.
Площа П'яцца
Як кажуть мешканці всієї Грузії, цю площу варто розцінювати як найкрасивішу з усіх визначних пам'яток. Будинки на площі прикрашають вітражі та художній розпис, що викликає непідробне захоплення навіть у тих туристів, хто не особливо цінує культурну складову.
Майже всі великі заходи Батумі проводять саме на площі П'яцца.
Кафедральний собор
Архітектурний витвір, створений на початку ХХ століття на замовлення Стефана Зубалашвілі. Про католицьку церкву в Батумі мріяла мама Стефана, і він спорудив для неї найбагатший собор. Над оформленням будівлі працювали італійські художники, а у 80-ті роки католицький храм довелося реставрувати грузинським майстрам. В перебудову всі плани щодо подальшої долі собору змінилися, і він став православним.
Туристам буде цікаво подивитися:
- білокам'яні стіни, що змінюють свій колір;
- куполи собору;
- внутрішнє оздоблення у неоготичному стилі;
- красиві іконки, вітражі та фрески.
Парк «Грузія у Мініатюрі»
Чудова ідея прийшла у світлу голову творця цього парку – вона об'єднала 54 мініатюри всіх основних визначних пам'яток Грузії на одній території. Для більшого ефекту при вході до парку побудований оглядовий майданчик, що дозволяє розглянути весь проєкт з висоти.
Відвідувачам пропонується побачити:
- мініатюрні палаци;
- церкви;
- фортеці;
- театри;
- монастирі та ін.
Це точні детальні копії реальних об'єктів, що розташовані на території 2 гектарів. Звичайно ж, найбільш привабливий вид парк набуває з включенням гармонійного підсвічування.