Карпатські схили вже багато десятиліть приваблюють любителів гірських лиж. В останні роки регіони України в цій частині країни набули слави гірськолижних курортів міжнародного значення. Прекрасні погодні умови, доступні ціни на житло, харчування, гнучка система знижок при покупці скі-пасів за кілька місяців до початку сезону катання, всі ці фактори приваблюють не лише мешканців країни, а й зарубіжжя. Сезон катання на схилах Карпат починається із середини жовтня і закінчується, іноді у травні. Пік припадає на новорічно-різдвяні свята. Саме в ці дні ціни на всі послуги найвищі. Але, якщо подбати про період зимових вакацій заздалегідь, то можна отримати доступні ціни, чудовий відпочинок та море задоволення від візиту на українські гірськолижні курорти. Є серед них і «модні», всесвітньо відомі, є й ті, де можна знайти «дикі траси». За останні чверть століття визначилися і гірськолижні курорти-лідери, відвідати які за честь вважають як лижники-початківці, так і ті, хто вже зарахував себе до розряду метрів.
Буковель – найкрутіший курорт
Буковель – один із найстаріших гірськолижних курортів України. Зараз він відноситься до найкомфортніших і найдорожчих. Тут найбільша кількість трас – близько 60. Їхня довжина майже півсотні кілометрів. Схили Буковеля добре підготовлені для катання. Щодня до та під час сезону на них виїжджають ратраки. Вони вирівнюють усі пагорби, засипають кригу. А якщо потрібно, то й підсипають сніги з допомогою спеціальних гармат.
Траси у Буковелі освітлені, що дозволяє кататися з 8 ранку до 8 вечора. Варто врахувати, що у вечірній час на трасах з'являються бугри і навіть каміння, але це додає азарту тим, хто любить випробування під час катань.
Всі підйомники в Буковелі, а їх тут безліч, - це сучасні споруди. Серед них є швидкісні та з підігрівом сидінь.
Буковель може похвалитися розвиненою інфраструктурою. Поруч з підйомниками безкоштовні клозети, працюють бари, ресторани, школи інструкторів. У разі потреби обладнання можна взяти напрокат. Ця послуга коштуватиме від 89 до 219 гривень на день, залежно від стану та якості лижного обладнання. Є власна служба порятунку, є паркінги, аптеки, банкомати. Для дітей обладнано ігрові зони.
Гірськолижний відпочинок у Буковелі краще планувати заздалегідь, тоді є можливість суттєво заощадити на покупці Ski-pass. Традиційною вже багато років залишається буковельська акція – знижка на катання вранці. Якщо приїхати до каси з 7 до 9 ранку, можна купити абонемент на день з 40% економією. Але це стосується будніх днів. На вихідні та свята ранкова акція подарує знижку 20%. Найдорожчий період катання у Буковелі – з 28 грудня до 7 січня. Цими днями всі акції скасовують, і одноразовий абонемент коштуватиме близько 400 грн. Але якщо купувати тур на ці дні заздалегідь, то можна знайти тариф «Святковий».
Але, справжні любителі зимових видів спорту, знають, що задоволення від катання на буковельських трасах варте того. Тут траси трьох рівнів складності. Вони позначені різними кольорами. Початківцям запропонують пологі сині траси. Експерти рекомендують приїжджати на них з самого ранку. Тому що при навчанні лижники-початківці «псують сніг» різко гальмуючи або повертаючи. І в пообідній час сині траси вже вкриті пагорбами. На червоних трасах чекають досвідченіших лижників. На них менше народу, але й спуски крутіші. Найнебезпечнішими та найскладнішими залишаються чорні траси. Їм віддають перевагу лижники-гуру та професійні спортсмени.
Діти до п'яти років катаються у Буковелі безкоштовно, для підлітків до 12 років діє знижка 30%.
Пропонуємо дізнатись про найкращі місця, де можна покататись на лижах в Чехії
Драгобрат
Найвищим гірськолижним курортом України залишається Драгобрат. Кілька десятиліть тому сюди, на висоту 1400-1700 метрів, піднімалися лише досвідчені лижники. Вони ж і стали фундаторами курорту, який довгий час вважався місцем «для обраних». Але зараз до підніжжя гори Стіг можуть приїхати як любителі катання, для яких тут обладнана синя траса, так і професійні спортсмени, до послуг яких 3 чорні траси. Ті, хто вже набрався досвіду, але ще не доріс до рівня метра, можуть вибрати одну з п'яти червоних драгобратівських трас.
Піднятися на вершину можна як на підйомниках бугеля, так і на гачковому бейбіліфті або на тарілчастому мультиліфті. Один підйом коштуватиме від 20 до 50 грн.
Драгобрат приймає лижників з 9 ранку до 18.00. Підйомники на Драгобраті працюють з 9:00 до 18:00. Є прокат обладнання, інструктори пропонують індивідуальні та групові заняття для дітей від трьох років та дорослих.
Ski-pass на Драгобраті набагато дешевше, ніж на інших курортах. 50 підйомів коштуватимуть 40 євро, що істотно дозволяє заощадити. Кататися сюди приїжджають із листопада до кінця березня. Добиратися до курорту дещо проблематично, але ціни тут вважаються найнижчими серед українських гірськолижних курортів. День проживання в місцевому готелі - кемпінгу, що є дерев'яним зрубом, обійдеться всього в 150 грн і це з дворазовим харчуванням. Якщо вибрати житло ближче до витягу – то 300 грн.
Можливо, вам буде цікаво дізнатись які гірськолижні курорти Грузії вибирають для зимового відпочинку
Яблуниця
Всього за 13 кілометрів від легендарного Буковеля розташований затишний гірськолижний курорт Яблуниця. Багато років це місце було своєрідним «перевалочним пунктом». Сюди прагнули ті туристи, у яких грошей на проживання у Буковелі не вистачало, а кататися хотілося саме там. Але згодом Яблуниця розширилася, придбала власну інфраструктуру, і зараз на її 9 трас з'їжджаються початківці та досвідчені лижники. Суперпрофі тут може бути нудно. Чорних трас немає, лише три сині та 6 червоних. Але, якщо є власний автомобіль, то завжди можна проїхатись до буковельських трас.
Яблуниця – це затишок і комфорт. На чотирьох кілометрах трас цього курорту можна відточити ази лижної майстерності до досконалості. Перепади тут невеликі – трохи більше 280 метрів. До послуг туристів 5 бугельних витягів та помірна цінова політика. Зимовий сезон катання тут короткий – з грудня до початку березня. Тож якщо є бажання покататися, варто поспішити. А раннє бронювання дозволить заощадити на купівлі абонементів на катання.
Славське
Славське – це гірськолижний курорт на вершинах трьох гір: Погар, Тростян та Високий Верх. Це місце було популярним у любителів зимових видів спорту ще за часів СРСР. Це дозволило курорту придбати солідну інфраструктуру: 18 підйомників, 2 канатні дороги, кілька десятків кілометрів 30 трас різної складності, і звичайно послуги інструкторів, прокат обладнання. І кілька сотень баз, готелів та гостьових будинків. Сезон катання тут триває з початку грудня до початку квітня. Тут особливі кліматичні умови – помірний холод та безвітряна погода, що дозволяє зберегти високий сніговий покрив тривалий час.
Ski-pass в Славському можна придбати прямо на місці, обравши катання на день, півдня або кілька днів. Мінімальна вартість 3 євро.
Плай
Плай відноситься до «молодих гірськолижних курортів». Але досвідчені туристи запевняють, що це тільки додає цінності цьому місцю. Ціни на Плаї демократичні. Покататись можна з листопада до початку квітня. До курорту веде якісна траса. Так що дістатися до нього можна легко. Тут всього 8 трас – 6 основних та дві навчальні. До вершин можна піднятися на двох чотирикрісельних витягах, на мультиліфті або на бейбіліфті. Ski-pass можна придбати вибравши серед пропозицій покататися вранці, ввечері або цілий день. Освітлення на трасах поки що немає. Тому час катання дещо обмежений - з 9 ранку до 17.00.
Поруч з витягами розташовано кілька готелів та гостьових будинків, є кафе, ресторани, та безліч розваг для туристів різного віку.