Історія Будапешта веде свій старт від Римської імперії. Тоді, у 1 столітті нашої ери це місто називалося Аквінкум. Минуло 8 століть, після того, як імперія впала, і на цих землях оселилося плем'я мадярів, що перейменували місто в Обуду. Воно розташовувалось з одного боку Дунаю, а на іншому боці було маленьке містечко Пешт. Знадобилося ще кілька століть, щоб два міста об'єднали свою долю, назви та стали гарною столицею маленької європейської держави. Зараз до Будапешта приїжджають як любителі пам'яток старовини, так і ті, хто хоче поправити здоров'я у численних здравницях поряд із термальними купальнями. А ще столиця Угорщини славиться своїми винами та дивовижно смачною кухнею.
Королівський палац та його околиці
Візитна картка Будапешта – Королівський палац. Ця масивна будівля колишньої резиденції угорських королів розташована в Будайській фортеці. Палац ніби височіє над містом, оскільки побудований на вершині пагорба. Угорські королі жили тут із 13 століття. Але тоді палац мав інший вигляд. Багаторазові перебудови та реконструкції було завершено на початку 20 століття. Тоді будівля у стилі бароко була окрасою Австро-Угорщини. Але в роки Другої світової війни палац був практично повністю зруйнований. І угорцям довелося відбудовувати його практично наново. Сьогодні ця пам'ятка архітектури та людського терпіння.
У королівському палаці розташовані музей історії угорської столиці, національна галерея та бібліотека. Цікаво прогулятися околицями палацу. Оглянути мармурові ворота з кованими ґратами, помилуватися видом, який вони відчиняють.
Поруч із ними скульптура з бронзи легендарного птаха Туруль, з мечем Атілли в лапах. За легендою впустивши його, вона вказала першим поселенцям - де побудувати місто. Неподалік є пам'ятник ще одному птаху – ворону, який вкрав кільце у нареченої короля Матьяша. Наречена через це померла, а король взяв собі прізвисько Корвін, що у перекладі означає «ворон». Тут же пам'ятник цілком реальному персонажу - Євгену Савойському, що розгромив турецькі війська неподалік Відня, і не допустив ворогів на угорські землі.
Рибальський бастіон чи від кого охороняють риб
Рибою біля Рибацького бастіону і не пахне, і ці фортифікації ніякого акваріуму не охороняють. З'явився він у 19 столітті, і його зводили як архітектурну пам'ятку до 1000-річчя Угорщини. За сто років до початку будівництва на цьому місці був фортечний мур, біля якого рибалки продавали свій улов. Їм дозволяли робити це в обмін на обіцянку у разі нападу на місто ворогів, стати воїнами та обороняти його стіни. Тому, коли виникла ідея оригінальної будови до 1000 річчя країни, було вирішено спорудити 7 веж бастіону, на честь кожного з семи племен, які її заснували. А ще церква на честь короля Матьяша, яку ніби обвивають стіни бастіону. Тут можна помилуватися пам'ятником першому королю Угорщини Іштвану. А ще завітати до невеликого музею з історії країни.
Туфлі на набережній Дунаю
У роки Другої світової війни Будапешт буквально захлинувся в крові. Фашисти активно знищували єврейське населення міста. Але найстрашніша розправа чекала змучених поневіряння людей, буквально за кілька місяців до закінчення війни. Карателі зібрали сотні єврейських сімей, переважно жінок з дітьми та старих людей на набережну Дунаю, змусили роззутися, щоб взуття забрати собі на продаж, і розстріляли. За словами очевидців, води Дунаю в ті дні були багряного кольору. Через 60 років після трагедії 16 квітня 2005 року тут відкрили пам'ятник жертвам Голокосту. Взявши за основу ідею режисера Кена Тогая та золоті руки скульптора Дьюла Пауера. Сотні дитячих черевичків, жіночих та чоловічих туфель, моделей характерних для воєнних років стоять порожніми на березі. Ніколи вже не стануть у пригоді вони своїм господарям, але всі, хто залишився жити, повинні пам'ятати, до чого приводять ідеї нацизму втілені в життя.
Ланцюговий міст Сечені – зв'язок між Будою та Пештом
Багато століть два містечка Буда і Пешт жили поруч, але жителі дістатись один одного могли тільки на човнах. Тимчасові дерев'яні містки довго не могли прослужити. Ідея з'єднати береги Дунаю міцним мостом була реалізована у 1849 році, тоді він вважався найдовшим у світі. Ще б пак 202 метри завдовжки. Його називали дивом світу та рекордом інженерної думки.
Чимало зусиль до появи Будапештського мосту доклав Іштван Сечені – відомий політик кінця 19 століття. На його честь назвали цей архітектурний шедевр. Для його проектування були запрошені вже відомі на той час англійські та шотландські інженери та будівельники. За їхніми плечима був вдалий міст Марлоу через Темзу. Іноземці практично всі деталі та секції угорського мосту робили у себе на Батьківщині, а потім частинами доставляли в Будапешт і з'єднували. У роки Другої світової війни міст був підірваний фашистами, що йшли з міста, але угорці максимально швидко відновили його. У наш час міст пережив ще один виток популярності, коли авіатор Бешенеї пролетів під ним, задав моду робити так під час змагань «Ред Булл»
Гора Геллерт та будапештська Статуя Свободи
Геллерт був королем Угорщини, який прийняв мученицьку смерть від рук язичників, за легендою якраз на пагорбі, або горі, названому на його честь. Висота її 325 м над Дунаєм. На вершині стоїть Статуя Свободи, встановлена на честь звільнення від фашизму в 1947 році і цитадель Габсбургів, споруджена в 1851 році, на честь придушення революції. Біля підніжжя розташований готель та знамениті купальні. У центрі гори – печерна церква, прихована від сторонніх очей. Неспішно піднявшись від підніжжя до вершини, можна не лише оглянути пам'ятки, але й помилуватися шикарною панорамою, що крок за кроком відкривається перед туристами.